CAPOEIRA

Capoeiru je obtížné definovat. Je natolik komplexní, že jakékoli pokusy o její zařazení jsou obvykle zjednodušením. Můžeme se však pokusit rozebrat ji na součástky a podívat se z čeho se vlastně skládá.

Capoeira je zčásti bojovým uměním -  nabízí široký rejstřík kopů, úhybů a strhů jak univerzálních pro ostatní bojová umění, tak i naprosto unikátních a typických jen pro tento bojový sport.

Do capoeiry patří i akrobacie. Klasické akrobatické prvky ovšem s capoeirou nic společného nemají. Capoeira si vyvinula vlastní originální prvky a spojení, která jsou jejím poznávacím znamením a jsou napodobovány v nejrůznějších tanečních stylech.

Capoeira je nemyslitelná bez hudby a zpěvu. Tradiční hudební nástroje udávají rytmus, zpěv vytváří atmosféru a tleskání povzbuzuje hráče. Hudba má i další funkce: současné tleskání a zpěv rozvíjí koordinaci a písničky jsou nástrojem pro předávání filozofie capoeiry a přirozenou cestou ke studiu portugalštiny.

Capoeira je také unikátním světem afrobrazilské kultury, který Vás nechá nahlédnout do života indiánů v amazonských pralesích, uhrane rytmy angolských bojovníků a strhne temperamentní sambou.

Capoeira je však především HRA. Je to hra, která má tolik pravidel, kolik lidí ji hraje. Pro někoho je to způsob komunikace, radost z dokonalé souhry dvou soupeřů. Někdo preferuje kontaktní hru, zkouší své bojové dovednosti a vnímá capoeiru jako výzvu. Další se najde v hraní na nástroje a zpěvu. Capoeira má co nabídnout každému, kdo má zájem hledat.